סוגי כיריים לבית: איך בוחרים?

כאשר משפצים או מעצבים מחדש את המטבח ישנם מוצרים רבים שלעיתים צריך להחליף, החל מבחירת שיש חדש ועד לבחירת מוצרי חשמל שהם חובה בכל מטבח. המכשירים העיקריים שיש כיום בכל מטבח בישראל הם כיריים ותנור אפיה המשמשים להכנת אוכל בשיטות שונות. מאז המצאתן, כיריים לבישול הפכו למוצר הכרחי ונצרך בכל בית. ישנם סוגים רבים של כיריים לבישול כמו למשל כיריים גז, כיריים חשמליות, כיריים אינדוקציה, כיריים המשולבות יחד עם תנור מובנה ועוד. 

בתוך המגוון הרחב של סוגי הכיריים ניתן להבחין בשוני ביניהם, על מנת לבצע קניה חכמה ומשתלמת חשוב להבין מהם ההבדלים בין האפשרויות המוצעות. בישראל עיקר ההתלבטות בקניית כיריים מסתכמת בשלושה סוגי כיריים בדרך כלל- כיריים גז, כיריים חשמליות וכיריים אינדוקציה.

נציג בפניכם מספר פרמטרים זהים הבאים לידי ביטוי באופן שונה בכל אחת מהכיריים. חשוב מאוד לשים לב להבדלים לפני ביצוע הקנייה, וכן לראות מה היא סוג הכירה המתאימה באופן המירבי לצרכים ולדרישות שלכם. כמו כן, כל אחת מן האופציות לכיריים יכולה להגיע יחד עם תנור אפיה המופעל באותה שיטה כמו הכיריים. בעזרת השילוב של הכיריים יחד עם התנור תוכלו לוודא שקיימת לכם אפשרות לבישול ואפיה בבית בכל זמן נתון.

כיריים גז

סוג הכיריים הזה הוא אמנם הישן ביותר אך גם כיום הוא עדיין נפוץ במטבח הישראלי. כיריים גז מאפשרות בישול על אש גלויה והיתרון הגדול הוא שאינה דורשת זמן התחממות.

בטיחות- המטבח הוא מרכזו של כל בית, כך שגם שם הילדים רצים ולא תמיד נזהרים. כאשר מתקינים כירים גז בדירה של משפחה עם ילדים חשוב לנקוט במשנה זהירות. בכיריים אלו מדובר בשימוש באש גלויה, לכן יש סיכון לקבלת כוויות או אפילו לשריפת מגבות אם לא שמים לב. חשוב להרחיק את הילדים מן הכיריים בזמן הבישול וכך למנוע סכנות. 

כמו כן התקן הישראלי מחייב התקנת חיישן בטיחות בכיריים אלו. מטרת החיישן היא להבין מתי הלהבה נכבית אך זרם הגז לא מפסיק, במקרים אלו החיישן יעצור את זרימת הגז וכך ימנע התפשטות גז בחלל סגור.

מיקום- כיריים גז יוכלו לפעול אך ורק בדירה שמותקנים בה חיבורי גז מתאימים, לכן חשוב לוודא לפני רכישת הכיריים כי בדירתכם יש את כל החיבורים הנדרשים. בנוסף כמו בכל מוצר התופס מקום בבית, לפני קניית הכיריים יש לוודא את מידותיו ביחס למקום המיועד להם בביתכם. 

ניקיון- כאשר מדובר בכיריים המופעלות על ידי גז, חשוב לדעת מראש כי פעולת הניקיון אינה פשוטה כל כך. על מנת לנקות את הכיריים באופן מקיף יש לפרק את כל חלקי הכיריים וכך לנקות את המשטח ואת החלקים בנפרד.

מחיר- בכיריים מסוג זה תצטרכו לשלם על הכיריים עצמם וכן על השימוש בגז. בלוני הגז מחזיקים מעמד לאורך זמן ולכן הם בדרך כלל לא יהוו הוצאה משמעותית.

כיריים חשמליות

סוג כיריים זה הוא “הגרסה המתקדמת” של כיריים גז, הוא מופעל על ידי משטח חשמלי המשמש ככיריים ללא שימוש באש גלויה. ברוב הכיריים מסוג זה יש למשטח מספר פונקציות שבהם הוא יכול לפעול בכדי ליצור חוויית שימוש גדולה יותר. 

בטיחות- כיריים מסוג זה הן ידידותיות ואף מומלצות למשפחות, כיריים חשמליות פועלות על ידי משטח חשמלי כך שאש גלויה אינה מסכנת את המשתמשים. אף על פי שלא מדובר בכיריים עם להבות אש, האפשרות לקבל כוויות עדיין קיימת על ידי מגע ישיר במשטח הכיריים. חשוב לשים לב להיזהר ולא לגעת במשטח במהלך ולאחר השימוש מאחר ולוקח לו זמן להתקרר.  

מיקום- בשונה מכיריים גז, כיריים חשמליות ניתנות להתקנה בכל בית על ידי חיבור לשקע פאזי או שקע רגיל (תלוי בדגם הכיריים). כמו כן, חובה לוודא את מידות הכיריים לפני קנייתם כדי שהם יתאימו למטבח אליו הם נכנסים.

ניקיון- סוג כיריים זה פשוט לניקוי מאחר והוא בנוי ממשטח חלק, אין צורך בפירוט המשטח כך שניתן לנקות אותו במהירות אפילו באמצעות מטלית לחה. חשוב לקחת בחשבון לפני רכישת כיריים חשמליות שלא כל כלי המטבח מתאימים לשימוש במשטח הכיריים. ישנם סירים ומחבתות שמשאירים סימנים ושריטות על המשטח, לכן חייב סוג כלים מסוים בכדי להשאיר את המשטח עם מראה חדש.

מחיר- מחיר כיריים חשמליות כולל בתוכו את התשלום על הכיריים עצמם, אך החושבים לטווח הארוך מבינים שהתשלום לא נגמר שם. מכיוון שכיריים אלו פועלות על חשמל, בדרך כלל באופן יומיומי, מידי חודש תאלצו לשלם על הפעלתן דרך חשבון החשמל הקבוע.

כיריים אינדוקציה

כיריים אלו הן “הדור הבא” של כיריים חשמליות. במבט ראשון שני סוגי הכיריים הללו עשויים להראות לנו אותו הדבר מאחר ושניהם פועלים על חשמל. ההבדל העיקרי ביניהם הוא שכיריים אינדוקציה פועלות בעזרת טכנולוגיה חדשנית, כך שהכיריים פועלות רק כאשר מונח עליהם סיר או מחבת המותאם לאינדוקציה.

בטיחות- מבחינת פרמטר הבטיחות כיריים אינדוקציה הן הכיריים האידיאליות לכל בית עם ילדים. משטח הכיריים פועל רק באזורים המסומנים ורק כאשר מונח עליו סיר או מחבת. בזכות זה, גם במקרה בו הילד יגע בטעות במשטח הכירה באזור שאינו בשימוש במהלך הבישול- לא יהיה חשש לכוויה. 

מיקום- בדומה לכיריים חשמליות, גם בכיריים אלו צריך לוודא כי המיקום הרצוי נמצא ליד שקע פאזי או שקע רגיל (על פי דרישת הדגם אותו בחרתם).

ניקיון- כיריים אינדוקציה מופעלות על ידי משטח חלק מזכוכית כך שקל לנקות אותו גם לאחר בישול מלכלך במיוחד. חשוב לשים לב שהמשטח אינו מיועד לניקוי עם כל סוגי חומרי הניקוי ולכן יש להשתמש בחומרי ניקוי המתאימים לזכוכית.  

מחיר- כיריים אינדוקציה מופעלות על ידי טכנולוגיה ייחודית לסוג כיריים זה, ולכן מחיר הכיריים לרוב יהיה יקר יותר משאר סוגי הכיריים. מנגד, בזכות הטכנולוגיה הכיריים פועלות באופן ממוקד רק באזורים המסומנים ולכן צריכת החשמל תהיה מופחתת.

לסיכום, ישנם סוגים רבים ושונים של כיריים מומלצות לבית, אנחנו ממליצים לברר מראש על הסוגים השונים כדי שהקניה תהיה נכונה ומדויקת עבורכם. בנוסף קיימת האפשרות לקנות כיריים יחד עם תנור אפיה ביחד כך שיהיה לכם את שני המוצרים הנצרכים ביותר. זכרו שאלו הם בין המוצרים ההכרחיים ביותר בכל בית, לכן כדאי להשקיע בקניה איכותית שתשרת אתכם לאורך זמן. 

 

דילוג לתוכן