חשיבותם של מגוון מוצרי החשמל לבית

את כל חיינו מקיפים מוצרי חשמל, עד כדי כך שאין לנו מושג מה היינו עושים בלעדיהם. בתעשייה, במפעלים, במחקר, בחקלאות בהייטק ובכל תחום בחשמל הפך את חיינו לחלוטין. זוהי מהפכה ששינתה את אורח חיינו מהקצה אל הקצה ופתחה לנו אינספור אפשרויות חדשות שלא היו אפשריות לפני. המכשירים הביתיים מתאפיינים בזמינות שלהם, האפשרות להיכנס לכל חנות מוצרי חשמל ולרכוש אותם בן רגע, השימוש שלהם בסביבה ביתית והספק חשמלי נמוך יחסית (בדרך כלל באזור ה- 2.5 קילוואט).

איך זה התחיל?

את המהפכה התחילה הנורה- האפשרות להמשיך לראות ולעבוד גם לאחר שקיעת השמש. ב1882 נפתחה באנגליה תחנת החשמל הראשונה שנועדה לצרכנים ביתיים. היא העבירה חשמל לתאורה בלבד לשכונות ומגורים של אנשים ואפשרה להם להאיר את ביתם בתאורה חשמלית לראשונה. מיד לאחר מכן, ההתפתחות הייתה מהירה מאוד. בתחילת המאה ה-20 הומצאו בזה אחר זה פיתוחים חדשים של מכשירי חשמל ביתיים- כמו שואב, רדיו, מזגן, מגהץ, מצנם, מקרר ועוד. כך השתנו חיינו מן הקצה אל הקצה בתוך עשורים ספורים בלבד.

למה משמשים מכשירי החשמל הביתיים?

ישנה חלוקה של מכשירי החשמל הביתיים ל3 סוגים- מכשירים מאירים, מכשירים מחממים ומכשירים מכאניים. השימוש המרכזי של המכשירים המאירים הוא לתאורה של הבית באופן מלאכותי באמצעות גופי תאורה. כמו כן, מכשירים כמו מקרן, טלוויזיה וכו’ שמאפשרים לצפות בדברים באופן חזותי נכנסים אף הם לתוך קטגוריית המכשירים המאירים.

המכשירים המחממים הינם המכשירים המייצרים חום לשימושים שונים בבית- לצורך הסקת הבית, בישול, אפייה או חימום מזון. את כל הצרכים הללו, שהינם בסיסיים מאוד, ניתן לעשות גם באמצעים לא חשמליים, אבל הנוחות, האוויר הנקי והבטיחותיות של המוצרים הללו מהווים ייתרון מוחץ ולפיכך משומשים היום כמעט בכל בית.

מכשירים מכאניים משמשים למגוון רחב של מטרות. כמעט כל מוצרי החשמל נכנסים לתוך הקטגוריה הזו, ומשלבים בתוכם מספר יכולות שונות. ניתן לקטלג אותם גם באופן פנימי לפי השימוש בהם- הכנת האוכל (בלנדר, מיקסר וכו’), קירור (מיזוג אויר, מקרר ומקפיא לאוכל וכו’), ניקיון הבית והיגיינה (שואב אבק, מדיח כלים וכו’), בידור ותקשורת (טלפון, טלויזיה, רדיו…) ועוד מטרות רבות. כמעט כל מכשירי החשמל הינם מכשירים מכאניים בעלי פונקציות שונות, ההולכות ומשתכללות מיום ליום.

אז מהם מכשירי החשמל הנפוצים? מה חשוב לי לדעת עליהם?

במטבח יש לנו מגוון עצום של מוצרי חשמל ביתיים. כל תהליך הבישול והכנת האוכל ושמירתו הינו אלקטרוני כמעט. המקרר עובד על חשמל או גז ונועד כדי לשמר מזון לאורך זמן. הוא שואב את החום מהחלל וכך מקרר אותו לטמפרטורה הרצויה- שהינה 4 מעלות צלסיוס בחלל הכללי, ו- 18- מעלות צלסיוס בתא ההקפאה. את המקררים מודדים לפי הנפח שלהם, שבמוצרים ביתיים הינו בין 400- 800 ליטרים. מקררים תעשייתיים עובדים באופן זהה, ההבדל היחיד ביניהם הוא הנפח הגדול יותר שלהם. כיום ישנן אפשרויות מתקדמות כמו בר חיצוני, תא ירקות ובשרים בטמפרטורות מתאימות, פיקוד שבת ועוד. כמו כן, בשל מקרים קשים שקרו בעבר, לכל המקררים כיום יש אפשרות לפתוח אותם מבפנים, כך שלא ניתן להיתקע בתוכם.

נוסף לכך ישנו תנור אפייה – תא מבודד שמייצר חום ומאפשר לחמם, לבשל ולייבש בתוכו את האוכל. התנורים מגיעים או בילט אין- מחוברים בגומחה בתוך המטבח או משולב עם כיריים ועומד באופן עצמאי במטבח על הרצפה. ישנן פונקציות רבות לתנור- שמאפשרות צורות אפיה שונות לפי הצורך, אף שהן פחותות מהמוMע בתנורים תעשייתיים, הן רבות מאוד ומאפשרות ובקרה ופיזור חום לפי הצורך. מוצרים נוספים המשמשים לצרכים דומים הינם הטוסטר אובן, המצנם, המיקרוגל, תנור לבנים וכו’.

נוסף למוצרים הבסיסיים הללו, ישנם היום אינספור מוצרים נוספים שלא נחשבים “הכרחיים” כמו הקודמים, אך הינם נפוצים ביותר בבתים ומספקים שירותים המעלים את רמת החיים באופן משמעותי. בתוך זה ניתן למנות את הבלנדר, הקומקום, מיקסר קנווד, מעבדי מזון, מכשירי אידוי, מטחנות, כיריים, ברי מים, אופה לחם וכמובן מדיח כלים אינטגרלי. כל אלו מאפשרים לנו לקצר תהליכים ולעבוד פחות קשה תוך קבלת תוצאות טובות יותר.

גם הצורך לכבס בגדים הפך ממטלה קשה מאוד לפשוטה הרבה יותר. מללכת לנהר עם כל הבגדים ולשפשפם ידנית בכפיפה ובקושי רב, כיום מכונות כביסה ביתיות וגם מייבשי כביסה עושים בעצמם את כל העבודה. הם קיימים בתוך הבית- רק להכניס, ללחוץ על מספר כפתורים, והכביסה מוכנה. מכונה נוספת והיא גם יבשה תוך זמן לא רב. השינוי ברמת החיים הוא דרמטי- כמו צריכת הבגדים הגבוהה הרבה יותר, ורמת ההיגיינה שמתאפשרת באמצעות זאת. תוכניות כביסה מיוחדות למצעים, מגבות וכו’, התאמה של סוג הכביסה לבדים המכובסים מאפשרים לשמור על הבדים לאורך זמן במצב טוב.

גם בסלון כבשאר חלקי הבית ניתן למצוא מכשירי חשמל רבים. מערכות שמע מתקדמות, טלויזיה LG, מיזוג אוויר ועוד פריטים רבים ההופכים את הסלון הביתי למרחב נעים ונוח. אמצעי הניקוי כמו שואבי האבק, האיירובוט, וכו’ מאפשרים לשמור על כולם נקיים ומתוחזקים גם כן במאמץ מינימלי.

במשרד נמצא מכשירים חשמליים נוספים רבים. המחשב, המדפסת, הפקס, המגרסה, סורקים, רמקולים, מצלמות ועוד ועוד רבים. אין כמעט סוף לאפשרויות ולאמצעים הנמצאים ברשותנו, כל זאת כאמור בזכותם של החשמל והפיתוחים שהוא מאפשר. 

ומה צופן העתיד?

העולם הולך קדימה… בכל רגע ממש יושבים ומפתחים את ההמצאה הבאה, את השיפור הבא למכשירים, שעוד מספר שנים יהיו לכולנו בבית. עולם הפיתוח והצריכה לא נח לרגע, וממשיך להמציא ולגדול עוד ועוד מכשירים מתוחכמים ופשוטים. ועוד מעט נשב ונסתכל אחורה על היום ונשאל את עצמנו, איך עבדנו פעם כל כך קשה…

דילוג לתוכן