מהו דירוג אנרגטי של מוצרי חשמל ? Leave a comment

מהו דירוג אנרגטי של מוצרי חשמל ?

בשנים האחרונות אנחנו עדים לשימוש נרחב יותר ויותר במושג דירוג אנרגטי בכל הקשור לרכישת מוצרי חשמל. עד לאחרונה מושג זה לא היה נהיר לרוב הצרכנים, אבל עם העלייה במודעות באשר לצורך לשמור על איכות הסביבה, ויחד עם הצורך להיות יעילים וחסכוניים יותר ברכישת ושימוש במוצרי החשמל הביתיים שלנו, הפך הדירוג האנרגטי לבעל משמעות לפני כל רכישה של מקרר, מכונת כביסה ועוד.

אם כן מהו דירוג אנרגטי ?

דירוג אנרגטי מגדיר את הטכנולוגיה של צריכת החשמל במוצר חשמלי. ככל שהטכנולוגיה הזו יותר יעילה, חסכונית וגורמת לנו לשימוש יעיל עם פחות בזבוז של חשמל, הדירוג האנרגטי של המוצר גבוה יותר.

דירוג אנרגטי מסומן מהאות G בסדר עולה עד A . מכשיר חשמלי דוגמת מקרר או מכונת כביסה בעלי דירוג אנרגטי A , הם הרכישה הטובה ביותר מבחינת והטכנולוגיה המתקדמת המוטמעת במכשיר אשר גורמת ליעילות תפוקת החשמל.

מהי בעצם אנרגיה יעילה ?

אנרגיה יעילה קשורה בטכנולוגיות מפותחות המפחיתות את השימוש באנרגיה ומביאות לתוצאות גבוהות במינימום של חשמל, בהתאם לסוג ולרמת הטכנולוגיה. הפחתת השימוש בחשמל מביאה גם להפחתה בכמות גזי החממה הנפלטים לאטמוספרה, ומכאן גם לשמירה על הסביבה. דירוג אנרגטי קובע את רמת האנרגיה הנקייה בה נעשה שימוש בפעילות המוצר, כלומר האנרגיה שאינה קשורה בחשמל ולא מייצרת גזי חממה.

את המושג אנרגיה שמקורו ביוונית ומשמעו עבודה, הגדיר הפיזיקאי הגרמני הרמן פון הלמהולץ, כאשר ניסח חוק של שימור אנרגיה, וקבע כי אנרגיה אינה נעלמת, אלא משנה את צורתה. כלומר, כמות האנרגיה ביקום היא אחידה, ורק משנה את צורתה מעת לעת.

כדי להגיע לאנרגיה יעילה ונקייה (שלא פולטת גזי חממה) יש לבצע אופטימיזציה של מערכות וטכנולוגיות למוצרי חשמל, בכדי שאלו יעמדו במשימות שלהם, אך ינצלו בדיוק את האנרגיה לה הם זקוקים, ולא יבזבזו חשמל. לכן, דירוג אנרגטי גבוה גם משמעו חיסכון בחשמל.

רכישת מוצרי חשמל עם דירוג אנרגטי גבוה = צרכנות ירוקה

המודעות לשמירה על כדור הארץ ופיתוח טכנולוגיות המשפרות את יעילות המכשירים הביאו למודעות לדירוג האנרגטי אל מוצרי החשמל, והצרכן הסופי מרוויח גם הוא מכך. לא רק בהוצאות חשמל מופחתות, אלא גם באיכות העבודה של המכשיר. לדוגמא, מקרר בלרס עם דירוג אנרגטי גבוה כמו A עובד בצורה יעילה יותר ממקרר עם דירוג אנרגטי נמוך יותר, ושומר על טריות המזון הרבה יותר זמן.

יש קשר ישיר בין פיתוחן של הטכנולוגיות הנקיות, גם אם הן נעשות למען איכות הסביבה לרווח אמיתי של הצרכן במוצר חשמלי ביתי שעושה את העבודה, בפחות חשמל, ביותר יעילות וכתוצאה מכך חוסך בהוצאות השוטפות. אמנם רכישה של מוצרים חשמליים כמו מכונות כביסה או מקררים בעלי דירוג אנרגטי גבוה ודאי תעלה יותר ממוצרים בעלי דירוג אנרגטי נמוך יותר, אבל מצד שני זוהי השקעה נכונה לטווח ארוך שמבטיחה חיסכון משמעותי בחשמל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן